Bio


Tomáš Kmec

basa, vokály

Martin Pelc

bicí

Petr Hrdlička

zpěv, kytara


Martin Volák

kytara, vokály

Historie1998

Kapela vznikla na konci roku 1998. Zakládajícími členy byli tenkrát Petr Hrdlička (zpěv a kytara), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí). V prosinci se kapela rozrostla ještě o Leo Holana (kytara). Původní repertoár skupiny byl založen víceméně na kombinaci trashmetalu a punku a skladby z tohoto období najdete na prvním oficiálním CD s názvem Mayday, které vyšlo u firmy Popron v listopadu 2000.

2000

V roce 2000 Skwar poprvé hraje v soutěži Rock Made In Gambrinus, kde vypadává hned v prvním kole. Během soutěže způsobuje silné pohoršení u pořadatelů i členů poroty nezřízenou konzumací alkoholu a následnou exhibicí v zákulisí i na podiu.


Tomáš Kmec / Leo Holan / František Vadlejch / Petr Hrdlička


2001

Na jaře 2001 se vyhrocuje situace okolo bubeníka Františka Vadlejcha, jehož chování, přestože kapela má k alkoholu velice kladný vztah, se stává neúnosným a je rozhodnuto o jeho odchodu. Po delším hledání přichází do Skwaru bývalý bubeník Debustrolu - Herr Miler. Původní název Skwar se začátkem roku 2001 změnil na současný Škwor. Důvodem bylo časté komolení názvu pořadateli, takže se kapela rozhodla zachovat fonetickou podobu názvu s ponecháním dvojitého W.


Tomáš Kmec / Herr Miler / Petr Hrdlička / Leo Holan


Po vydání alba Mayday dochází k dohodě s pražským Arakainem, který bere Skwar na své turné jako předkapelu. Jen tak z legrace se účastní opět soutěže Rock Made In Gambrinus, kterou vyhrává, na základě čehož musí do konce roku 2001 natočit CD. V naprosto šibeničním termínu natáčí CD s názvem Vyhlašuju boj a podepisuje smlouvu s firmou Warner Music.
Ještě během prosince 2001 z kapely z rodinných důvodů odchází Herr Miler. Jako náhradu za sebe doporučuje Martina Pelce, který má s jeho zastupováním již zkušenosti z Debustrolu.


Martin Pelc / Petr Hrdlička / Leo Holan / Tomáš Kmec


2002

Celý rok 2002 vystupuje Škwor jako host na všech kolech vyhledávací soutěže Rock Made in Gambrinus a na různých festivalech po celé republice. Zúčastňuje se také slavného Ozzfestu nebo také na I-festu V září 2002 se skupina objevuje v televizi Prima, jako host pořadu Caruso show a v prosinci na TV Nova jako host v pořadu Rozjezdy pro hvězdy. Do konce roku 2002 jezdí Škwor v roli předskokana v rámci turné kapely Harlej, čímž se definitivně dostává do podvědomí mnoha diváků.

2003

V roce 2003 připravuje skupina materiál na nové CD a znovu jezdí po koncertech se skupinou Harlej. V hitparádách se objevuje videoklip Mý slzy neuvidíš. Kapela také vystupuje v několika hudebních pořadech. Zatím největší úspěch kapely se dostavuje na podzim roku 2003, kdy dělá předskokana na tour kapely Kabát.

2004

Ke konci března roku 2004 vychází nové album Vyvolenej. Album se objevuje několik týdnů mezi nejprodávanějšími alby v ČR. K albu je natočen videoklip Sraž nás na kolena.

2005

V roce 2005 kapela získává Zlatou desku za 10 000 prodaných alb za desku Vyvolenej. Na jaro se zúčastňuje Pink Panther festů, kde opět sklízí velké ovace publika. V říjnu vydává své již čtvrté řadové album s názvem Amerika, jehož součástí je i první samostatné stejnojmenné tour. Kapela se opět objevuje v pořadech jako Noc s Andělem, ESO, Medúza, Óčko atd..

2006

V roce 2006 opět kapela koncertuje na desítkách míst po celé republice. K albu Amerika je natočen videoklip Křídla. Postupně se připravuje materiál na nové album, v plánu je také DVD.

2007

26. března Škwor vydává album s názvem Loutky. To se ihned dostává do TOP 10 nejprodávanějších alb v ČR (5. místo). Pilotním singlem a zároveň videoklipem se stává song Střepy.

Následuje turné, rozdělené do dvou částí. Jarní doprovází velká širokoúhlá projekce a řada dalších vizuálních efektů, podzimní je v civilnějším scénografickém pojetí.

2008

29. září skupina vydává nové album, které se jmenuje 5 a vychází v kompletu spolu s historicky prvním DVD, obsahujícím sestříhaný záznam z několika koncertů. Krátce na to získává album Zlatou desku.

2009

18. října vychází výběrové "best of" album Sečteno podtrženo.

2011

18. března Škwor vydává nové album Drsnej kraj, obsahující i DVD se záznamem pražského koncertu a rozhovorem. To se v zápětí stává nejprodávanějším albem v ČR.

2012

Dochází ke zmapování letošní festivalové sezóny speciálním dokumentem a zároveň plnohodnotným koncertním záznamem z vystoupení na festivalu Benátská noc. Historicky první oficiální DVD nese název Natvrdo.

2013

27. září se na pultech objevuje nové album Sliby & lži. Symbolického 15. listopadu se k patnáctiletému výročí v pražské Incheba aréně odehrává zatím největší samostatný koncert Škworu, na něm křest alba a od zástupců firmy Supraphon předání zlaté desky za prodeje živého CD+DVD Natvrdo z roku 2012.

2014

V říjnu vychází DVD/CD z loňského výročního koncertu v Praze "15 let - Praha Incheba arena". 14. listopadu pak Škwor vyprodává pražskou Lucernu.

2015

Pod názvem "Hledání IDentity" vychází v říjnu v pořadí deváté řadové album. 13. listopadu pak završuje koncertní sezonu narozeninovým koncertem v pražském Foru Karlín.

2016

Probíhá navazující turné z minulého roku, se stále větší návštěvnickou účastí, plus ve finále vyprodané Kongresové centrum v Praze.

2017

3. listopadu kapela vydává své desáté studiové album, v určitém ohledu možná s nechtěně symbolickým názvem Uzavřenej kruh. Dochází totiž zároveň ke změně sestavy, kdy po 18 letech a vzájemné dohodě odchází Leo Holan a nahrazuje ho Martin Volák.


Tomáš Kmec / Martin Pelc / Petr Hrdlička / Martin Volák


2020

2. listopadu kapela pouští do světa po třech letech nové studiové album, s názvem Tváře smutnejch hrdinů.


Musicdata Spark Black heart Panter Sennheiser Voky Tattoo Ernie Ball Rockster Music Maťo Mišík Spector NBE Anatolian Mapex Jolana Radegast Ford Carent